Till skillnad från Gilla-knappen kommer ”Vill ha”-knappen endast finnas synlig på produkter som visas av företag som har en företagssida Facebook. När en användare klickar på knappen kommer produkten läggas i en virtuell önskelista som kallas Collections, och användaren kan sedan köpa produkten vid ett senare tillfälle.

En talesperson för Facebook uppger att företaget inte kommer att ta ut någon provision på de produkter som säljs via den nya funktionen. Det framgår dock inte hur Facebook planerar att tjäna pengar på funktionen.
Totalt testar Facebook just nu tre stycken knappar med det nya konceptet, Like, Want och Collect. Svenska översättningar för knapparna finns inte i nuläget annat än den välkända Gilla-knappen.
Till Wall Street Journal uppger Facebook följande detaljer kring den nya shoppingfunktionen:
- Om funktionen lanseras officiellt kommer alla företag som har en företagssida på Facebook kunna använda den
- Du kommer endast att se produkter från företag som du följer på Facebook
- Företag kommer att kunna länka en bild till sin webbshop. Facebook kommer inte att ta ut någon provision för detta, i alla fall inte till en början
Testet utförs just nu bland de amerikanska användarna och det är okänt om och när den nya funktionen kommer att släppas på bred front.
Våra senaste 





























