Enligt Steve Bathiche beror det på att Surface använder sig av en teknik som heter Cleartype som ”maximerar den uppfattade upplösningen”.
Surface har en upplösning på 1 366 x 768 pixlar och en punkttäthet på 148 punkter per tum. Den senaste modellen av iPad har en upplösning på 2 048 x 1 536 pixlar och en punkttäthet på 264 pixlar per tum.
– Mängden ljus i ett rum och bildskärmens reflektioner har en stor effekt vad gäller kontrasten. I praktiken kan en liten mängd reflektion minska kontrasten kraftigt och därmed med upplevda bildskärmsupplösningen, säger Steve Bathiche.
Enligt honom är Cleartype-tekniken överlägen vad gäller bildåtergivning i olika ljusförhållanden.
– Med Cleartype har vi använt tre olika metoder för att maximera den upplevda upplösningen och samtidigt optimera Surface för batteritid, vikt och tjocklek, säger Steve Bathiche vidare.
Microsoft nya surfplatta Surface kommer att börja skeppas den 26 oktober samtidigt som Windows 8. Bildskärmsexperten Raymond Soneira på Displaymate har utlovat en oberoende utvärdering av bildskärmen på Surface så snart den är tillgänglig.
Våra senaste 































