Bilprovningen ska sälja två tredjedelar av sitt stationsnät. Första tredjedelen ska säljas till Opus. Försäljningen är en del i omregleringen av marknaden för bilprovning och majoritetsägaren staten vill att de nya aktörerna ska få en snabb start för att få igång konkurrensen. Därför kommer Bilprovningen att under en övergångsperiod fortsätta att ha hand om it-systemen på de stationer som Opus köper.

Systemen omfattar bland annat egenutvecklade system för bokning av tider, tekniska system och rapportsystem. För att Opus ska kunna använda systemen har Bilprovningen skiljt systemen åt. Sjösättningen av det uppdelade systemet ska ske första till fjärde november.

– Vi tar ned systemen till en miniminivå när överföringen av systemen sker och det är därför vi måste boka om kunder, säger Benny Örnerfors som är vd på Bilprovningen.

Arbetet har gjorts av inhyrda konsulter och systemen kommer även i fortsättningen att driftas av Tieto.

Benny Örnerfors tror inte att det kommer att behövas en lika omfattande nedtagning av systemen när resten av stationerna säljs.

– Då ska det räcka med viss anpassning av logga och annat, säger han.