Att allt händer samtidigt är egentligen ingen tillfällighet.
– Vi vill bygga ett tredje ekosystem, säger produktchefen Anna Ström. I dag dominerar Iphone och Android, men saker kan förändras snabbt i den här världen.
Tidigare har det mesta i Windows Phone-världen handlat om företagstjänster, men nu är det uppenbar att fokus ligger någon annanstans.
– Det handlar om att locka konsumenterna om vi ska lyckas. Det är konsumenternas hjärta vi måste nå, säger Anna Ström.
Både hård- och mjukvaran har fått en ansiktslyftning, och en tydlig strategi är att visa att datorer, surfplattor och telefoner tillhör samma familj. Även om de använder olika operativsystem, Windows 8 respektive Windows Phone 8, så fungerar alla på samma sätt. Tanken är att den som har vant sig vid att använda en produkt gärna ska växla till en annan.
I bakgrunden finns hela tiden Microsofts näthårddisk Skydrive som ska göra det lätt att flytta information mellan enheterna.
– Ditt Microsoft-kontot är nyckeln till Microsofts ekosystem sa Microsoft-chefen Steve Ballmer när Windows Phone lanserades i går.
Microsoft understryker också att en Windows Phone-telefon kan bli personlig på ett helt annat sätt än Iphone och Android. Tack vare de så kallade panelerna går det att välja vilka bilder och vilken information som ska visas på skärmen, och tack vare den täta integrationen med Microsoftägda Facebook och Skype ska det vara lätt att hålla kontakt med sina vänner.
– Windows Phone är inte en telefon för alla. Det är en telefon för var och en, sa Steve Ballmer.

Duo. Windows Phone 8 och Windows 8 använder olika operativsystem men ser likadana ut.
Våra senaste 































