Skistar, som driver skidanläggningar i bland annat Åre och Sälen, jobbar just nu med att flytta över till Dotnet. Samtidigt bygger de om webben.- Vi gör inget big bang, vi byter en del i taget. Utmaningen då är att man får skynda mer långsamt eftersom det gamla och det nya måste samexistera och det måste alltid funka för besökaren. Vår webb är affärskritisk för oss eftersom vi har majoriteten av vår försäljning där, säger Skistars CIO Peter Larsson.
Skistars it-avdelning lägger stor kraft på att utveckla webb- och mobiltjänster som fokuserar på kundernas behov - gästnära tjänster.
I fjol startades projektet My Skistar där användarna bland annat kan se sitt åkmönster i skidbackarna, se var vännerna befinner sig och sprida information om sin skidåkning i sociala medier. I fjol registrerade sig 65.000 användare på plattformen.
- Den bygger vi nu vidare på, med ny funktionalitet och förbättrat utseende. Det blir mer tydligt för varje år att vårt fokus är att utveckla gästnära applikationer. Det är inte så mycket av det traditionella ”nu ska vi bygga en bättre webbshop”, säger Peter Larsson.
"Dotnet mer attraktivt"
Skistar har tidigare haft en open source-baserad plattform och kört bland annat Linux, Apache och MySQL. Nu går man över till en Microsoftbaserad lösning med Dotnet. I samma veva gör Skistar förbättringar av användargränssnitt, prestanda och flöden. Projektet har pågått i ett och ett halvt år och ska vara klart första kvartalet 2013.
- Vi försöker ha ett helhetsperspektiv, så att det inte blir ett teknikinitierat projekt, säger Peter Larsson.
Varför byter ni till från open source-lösningar till Dotnet?
- Vi har en väldigt Microsoft-dominerad plattform i övrigt. Vi känner att programmeringsspråket är lättjobbat, utvecklarna gillar det. Ur ett backoffice-perspektiv blir det mer renodlat eftersom vi har Microsoft i övrigt.
Ser du några nackdelar med att byta?
- Jo, det finns för- och nackdelar med båda alternativen. Men Dotnet är attraktivt för utvecklarna, de tycker att det är roligt att jobba med Dotnet och vilket skapar bra produktivitet och bra resultat. Det är inte alls oviktigt i sammanhanget.
Kostnadsmässigt ser Peter Larsson ingen stor förändring i bytet.
- Många säger att open source är gratis. Men vill du ha service och support på produkterna är det inte gratis. Och baserar man affärskritiska applikationer på open source måste man ha service och support. För mig som kund blir det till stor del samma sak i slutändan, oavsett vad jag betalar för.
Våra senaste 




Gratis nyhetsbrev


























