– Affären omvandlar Riverbed till ett miljardföretag, säger Jerry Kennelly, som är vd och styrelseordförande på Riverbed, till IDG News.
Riverbed säljer bland annat produkter för wan-optimering och är framför allt stora på hårdvara, medan Opnet är starka på mjukvara. Affären med Opnet visar enligt Forresters analytiker Andre Kindness att Riverbed har för avsikt att vässa profilen.
– Hårdvaruleverantörerna inom det här området måste måste omvandla sig och bli både hård- och mjukaruleverantörer. Det är så de kommer att leva vidare, säger han.
Genom köpet får Riverbed tillgång till ett antal mjukvaror för att hantera och analysera nätverk. Enligt analytikern Jim Frey på Ema Managing Research innebär själva breddningen i sig en ökad styrka.
– Ingen leverantör kan idag erbjuda allt inom nätverksoptimering och övervakning under sitt eget varumärke, säger han.
Aktieägarna är dock tveksamma och Riverbeds börskurs har rasat efter budet, från cirka 23 dollar till runt 19 dollar. Enligt Forrester beror det på att marknaden inte har förstått affären.
– Många förstår inte vikten av övervakning och optimering av nätverk, Även inom it-avdelningen hamnar den här typen av produkter inte särskilt högt på topplistan. Alla följer efter kristallkulan och den pekar idag mot molnet, säger Andre Kindness.
Våra senaste 






























