




De är här för att träffa David Stewart, master blender hos William Grant & Sons. Han är nu malt master på destilleriet The Balvenie där han tagit fram Balvenies tolvåriga DoubleWood. Den dyra flaskan, The Balvenie Fifty, har tagits fram för att hylla honom. Whiskyn började lagras bara ett par månader innan han började sin karriär på företaget, för femtio år sedan.
David Stewart lyfter sitt glas. Det är dags att smutta.
– Det är ju fantastiskt att en så gammal whisky fortfarande håller över 40 procent alkohol och inte heller bara smakar ek från faten, säger Anders Eriksson som jobbar som programmerare på Detectus AB i Malung.
Han, kollegan Jompa Cervin och Ove Fagerlund är whiskyentusiaster i sina bästa år. Hemma i Malung är de med och driver Noble Spirits Academy, en förening som grundades för ett och ett halvt år sedan med det enkla målet att skapa en möjlighet för de nyfikna grundarna att gemensamt införskaffa och prova riktigt bra (och ofta dyr) whisky. Sedan dess har de fått ett åttiotal medlemmar, nya tillkommer ständigt, trots att kommunen är ganska liten med sina cirka tio tusen invånare.
Whisky – en ny folksport
Man ska förstås inte underskatta den sociala aspekten av att göra saker tillsammans, men intresset har genomgående visat sig vara genuint.
– Ganska snart efter att Noble Spirits grundats så kröp det fram whiskyälskare under varje stubbe, säger Jompa Cervin.
– Ja, det verkade som om det suttit en massa människor och analyserat sin whisky i stugorna utanför Malung, säger Anders Eriksson.
Enligt David Stewart börjar man kunna ana något av en folkrörelse som bara växer sig starkare och starkare. När han började blanda så var det inte särskilt många ens i Skottland som intresserade sig så mycket för whisky.
– Nu vill folk bara veta mer och mer och mer. Folk frågar efter regioner och lagringsfat, säger han.
– Det smakar bättre ju mer man lär sig, säger Ove Fagerlund och de tre männen börjar fråga ut David Stewart om lagring, hur själva arbetet går till och vad han tror att datatekniken kommer att betyda för hans jobb (teknologiska analyser kan på sikt ersätta näsan).
Våra senaste 

































