Valve meddelar nu via sitt forum att betaversionen av populära speltjänsten Steam till Linux lämnar sitt stängda ursprung bakom sig och blir öppen. Det innebär att alla användare som laddar ner Steamklienten till Linux numera kan ta del av tjänsten, även om den fortfarande befinner sig i betastadie.

Enligt Valve tas nu klagomål och synpunkter på betan hand om via Github, ett utvecklarforum, istället för Valves egna forum. Det här ska göra det enklare att identifiera buggar.

Den senaste uppdateringen av Steam till Linux råder också bot på saker som överbelastning av datorns cpu när Team Fortress 2 är aktivt samt för med sig några förbättringar till Big Picture Mode. Är du Linuxanvändare som vill ta del av Steam kan du ladda ner den senaste versionen via Valves sajt.