Under 2012 fick flera mobila telefoner och läsplattor möjligheten att ansluta till varandra med hjälp av den nya närfältskommunikationstekniken. LG kommer under 2013 satsa ännu mer på att göra sina enheter lätta att ansluta till tack vare nfc.

Deras nya hemmabiosystem, BH9430PW, är ett 9.1-system som ska, enligt LG, höja ribban till nästa nivå när det gäller filmupplevelse. Utöver de extra ljudkällorna och anslutning via nfc, så har ljudsystemet också smart-tv-möjligheter och en docka för Apple-enheter. En ny funktion i systemet kallas för Private Sound Mode, som gör att ljud från systemet skickas till din smartphone över wi-fi så att du kan titta på film eller spela utan att väcka familjen. 

Blu-ray-spelaren BP730 gör din tv till en smartare tv med en rad olika funktioner, som att kunna hänga på sociala medier och titta på film via vod-tjänster. Nfc i spelaren gör det lättare att streama filmer och skicka bilder från, till exempel, telefonen. 

Dessa produkter tillsammans med en soundbar och högtalare med airplay-möjlighet kommer att visas upp på CES.