
– I offentlig sektor har den av olika skäl inte kommit lika långt, säger Daniel Forslund, chefsstrateg på Vinnova och styrgruppsordförande för området innovationskraft i offentlig verksamhet.
Därför lyfter Vinnova nu fram offentlig sektor som ett strategiskt område.
Problemet är ofta kultur och attityder. Därför arbetar Vinnova för att tillsammans med kommuner, landsting och statliga myndigheter med att identifiera och eliminera hinder.
– Myndigheterna måste framför allt tänka annorlunda. De måste fundera djupare över vilken typ av tjänster de erbjuder och hur deras organisationer med hjälp av ny teknik kan utveckla bättre tjänster, säger Daniel Forslund.
Studien visar att det faktiskt finns förebilder inom offentlig sektor.
– Vi har hittat många goda exempel i offentlig sektor inom skolor, kommuner, landsting och myndigheter, säger Sofie Arvidsson på konsultföretaget Governo, som genomfört studien på uppdrag av Vinnova.
2011 visade en studie att det krävs eldsjälar för att få idéer att bli innovationer.
Fördjupningen, som presenteras den 14 februari, visar att innovativa organisationer kan byggas systematiskt, utan att vara beroende av personer eller slumpen.
Ofta är de nya idéerna inriktade på att lösa specifika problem som bygger på samarbete.
Ett exempel är Årstaskolan i Stockholm som lägger in elevuppsatser i en gemensam databas, som är allmänt tillgänglig och läsbar via pc och plattor på sajten biblis.se.
– Många elever är väldigt produktiva med sina plattor och skapar enkelt hela uppsatser. Sajten ger en möjlighet för eleverna att nå ut med sina texter.
Sofie Arvidsson understryker vikten av att mäta och följa upp resultatet av innovationen. Det har Försäkringskassan gjort för att förstå kundernas behov bättre.
Resultatet har bland annat blivit en app för att förenkla för föräldrar att rapportera in vård av sjukt barn.
Till skillnad från jättestora företag som Google, vars anställda kan lägga motsvarande en dag i veckan på fria projekt, är offentlig sektor betydligt mer reglerad.
– Det går ändå att frigöra tid och utrymme för innovation. Ledarskapet är viktigt och här sker allt oftare en samverkan med näringslivet, säger Sofie Arvidsson.
Våra senaste 































