En ny 72-kärnig processormodell, Tile GX-72, har nu utannonserats av processortillverkaren Tilera och kompletterar företagets existerande utbud av flerkärniga 64-bitarsprocessorer. I dag finns modeller med 9, 16 och 36 kärnor på marknaden.

Likt Intels 62-kärniga hjälpprocessor Xeon Phi handlar det om att med många kärnor ta hand om specifika arbetsuppgifter på ett mycket effektivt sätt.

Den 72-kärniga modellen ser i stort sett ut att vara en fördubbling av det som dagens 36-kärniga modell erbjuder, byggd i 40 nanometersteknik. Processorn arbetar i 1-1,2 gigahertz, använder ddr3-minne och sägs förbruka ungefär 60 watt.

Tile GX-72 kan fungera som extraprocessor för nätverkshantering, lastbalansering och multimediabehandling. Den kan monteras i lämplig Pcie 2.0-plats, alternativt Pcie 3.0 med en specialkomponent.

Modellen testas i dagsläget av utvalda samarbetspartners och väntas börja säljas närmare slutet av året.

Tilera hävdade redan 2009 att de planerade att bygga en 100-kärnig processor, men utvecklingen har gått långsammare än så och just den modellen har dock aldrig blivit verklighet.

Företaget har allt eftersom reviderat sina planer och sägs nu arbeta på en ny modell med ddr4-minne och 28-nanometers tillverkningsteknik, som lovar fler än 100 kärnor. Lanseringsdatum för den modellen är dock ännu okänt.


Så här ser arkitekturen ut i Tileras Tile GX-72.