- Jag tror inte att bloggarna kommer att ha någon betydelse i valet. Det som ger bloggarna betydelse är att medierna uppmärksammar dem, säger Annika Bergström, forskare på Göteborgs Universitet, som ligger bakom studien.
Hennes slutsats möts dock av stor skepsis från politiska bloggare som menar att det inte är antalet läsare som avgör bloggarnas påverkan.
Mats Engström är ledarskribent och politisk bloggare på Aftonbladet. Han håller inte med om att bloggarna kommer att vara betydelselösa i valet. Även om den stora massan inte läser bloggar så påverkas de personer som driver den offentliga debatten av det som skrivs på politiska bloggar.
- Både politiker och människor inom medierna som ledarskribenter och reportrar, är känsliga för vad som skrivs på bloggar, säger Mats Engström.
Han menar att bloggarna kan fungera som faktagranskare av politiska utspel. I bloggsfären stöts och blöts politiska frågor med en fart och noggrannhet som inte är möjligt i traditionella medier.
- Bloggarna har en granskande effekt som är snabbare och mer utförlig än i de stora medierna, säger Mats Engström.
Bloggarna kan även fungera som en fokusgrupp för politikerna. Om det dyker upp en ny fråga där ett parti snabbt tar ställning och gör ett uttalande så kan man i därefter på bloggarna snabbt se vilka reaktioner det möter. Då kan politikerna snabbt få upp ögonen för argument som de förbisett och reaktioner de inte förväntat sig.
- Då kan man se vilka argument för och emot ett utspel som dyker upp. Det blir som ett snabbt test för politikerna, säger Mats Engström.
På det sättet påverkar bloggarna i allra högsta grad den politiska debatten.
En färsk undersökning från om bloggars inflytande och popularitet som gjorts av det brittiska analysföretaget Onalytica, understryker Mats Engströms resonemang. Studien visar att det inte alltid går att dra ett likhetstecken mellan en bloggs popularitet och dess inflytande inom ett visst ämne.
Hos de två största partierna i Sverige tror man på de politiska bloggarnas makt. På Socialdemokraternas och moderaternas hemsidor finns länkar och puffar till partimedlemmars bloggar. Moderaterna har den tydliga marknadsföring av bloggande partimedlemmar på sajten. Men det handlar inte om något påbud om att medlemmarna måste blogga.
- Det måste komma ur ett engagemang. Tycker de det är kul så tycker vi det är kul, säger moderaternas pressekreterare Niclas Bengtsson.
Sven Otto Littorin är moderaternas partisekreterare och en av partiets mest profilerade bloggare. Hans blogg med rubriken Jobb och Företagande är en av dem som lyfts fram på sajten.
- Bloggandet är ett behändigt sätt att resonera kort och snabbt utan att det behöver bli pretentiöst. Man kan ha en lite mer frågande ton i ett blogginlägg än vad man kan i ett partiprogram, säger han.
Sven Otto Littorin tror absolut att bloggarna kommer att påverka utgången av valet. Att det är allt för få människor som läser bloggar för att de ska påverka opinionen känner han inte igen.
- Vi märker tydligt att våra bloggar drar trafik till vår sajt, säger han.
Han säger att han tvingats stänga ner kommentars-funktionen på sin blogg eftersom den översvämmades av kommentarer som han inte han svara på. Han tror att politiker läser och påverkas av det som skrivs på politiska bloggar. Själv läser han en del socialdemokratiska bloggar. Och han är övertygad om att många socialdemokrater läser hans och de andra moderaternas bloggar, för att så att säga hålla koll på motståndaren.
Mats Engström på Aftonbladet tror att de politiska bloggarna även kommer att få en viktig roll efter valet eftersom debatten på bloggarna är öppnare och ledigare än den som förs officiellt.
- Den förlorande sidan kommer att ta en debatt om varför det gick så dåligt och då tror jag att bloggarna kan spela en viktig roll för att, så att säga, lyfta på locket lite och göra att det blir lite högre i tak, säger Mats Engström.
www.onalytica.com
www.socialdemokraterna.se
www.moderat.se
www.som.gu.se














































