Enligt danska Børsen Online hotade Bill Gates att flytta 800 jobb från det danska företaget Navision till USA om inte lagförslaget om mjukvarupatent inom EU godtogs snabbt.

Hotet ska enligt Børsen Online ha gjorts i november förra året i samtal mellan Gates, statsminister Rasmussen och två andra danska ministrar.

Det är inte den enda gången stora företag försökt diktera länders politik när det gäller mjukvarupatent.

Enligt uppgifter i den polska tidningen Gazeta Wyborcza skickades i januari ett brev undertecknat av de lokala dotterbolagen till Siemens, Nokia, Philips, Ericsson och Alcatel. I brevet hotade respektive företag med att överväga framtida investeringar i landet om den polska regeringen fortsatte motståndet mot mjukvarupatent.

Enligt webbplatsen Nosoftwarepatents.com, som är uttalat mot mjukvarupatent, har liknande hot framförts till den holländska regeringen av representanter för Philips.

Microsofts svenska affärsområdeschef för företagslösningar, Thomas Laine, dementerar uppgifterna i danska Börsen.

- Vi behöver ett utvecklingscenter i Europa. Det finns inga planer på att flytta verksamheten till USA. Tvärt om, tycker jag att vi satsar mer där. Vi har under hösten anställt tre nya chefer, varav en ny produktchef för Navision, som samtliga sitter i Vedbaeck, säger han.

Navision-centret är Microsoft största utvecklingscenter utanför USA. Det har på senare tid ändrat inriktning en aning och det ger nu stöd åt utvecklare som utvecklare produkter baserade på Microsofts olika plattformar, förklarar Thomas Laine.

Navision köptes av Microsoft under 2002 och har därefter införlivats i företagets verksamhet under Microsoft-namnet.