Arbetet med att översätta Service Pack 2 för Windows XP är avslutat. Företag och en dryg miljon svenska hemanvändare av Windows XP kan snart ladda ned filen.

- Den svenska versionen är färdig, jag väntar bara på mejl från Redmond med ett sista klartecken, säger Christoffer Frisell, produktmarknadschef för Windows på svenska Microsoft.

Uppdateringen läggs först ut för manuell nedladdning och når därefter användarna via Windows Update.

- Inom fyra till fem dagar lägger vi upp Service Pack 2 på downloadcenter för de som vill ta ned det som en hel fil, målsättningen är att ha den ute den fjärde september. Fjortonde september släpps den på Windows Update, säger Christoffer Frisell.

Att beställa en cd-skiva med svenska SP2 kommer också att vara möjligt från den 14 september. Leveranstiden beräknas bli två till tre veckor.