Flera branschbedömare anser att Antipiratbyrån har gått för långt i sin jakt på upphovsrättsskyddat material. Dess närmaste allierade, skivbolagens intresseorganisation Ifpi, säger nu att Antipiratbyråns ageranden bidrar till den förvirrade debatten.
Antipiratbyråns jurist Henrik Pontén utsågs av Aftonbladet i helgen till Sveriges just nu mest hatade person.
Han är även en av landets mest jagade personer. Han går för närvarande inte att nå för en kommentar. I stället hänvisas till samarbetspartnern Ifpi.
Båda organisationerna har fått kritik för att de ägnar sig åt spektakulära åtgärder i syfte att skrämma vanliga användare.
- Vi har inte medvetet gjort det. Det är media som gör tillslagen spektakulära, säger Magnus Mårtensson, jurist på Ifpi.
Lyfter ett varnande finger Henrik Pontén har gått ut i media och varnat privatpersoner för konsekvenserna av att dela ut upphovsrättsskyddat material över internet.
Han har varnande pekat på att det finns exempel på unga människor som hamnat under existensminimum på grund av att de fått höga böter efter Antipiratbyråns tips till myndigheterna.
- Själva agerar vi inte mot enskilda, bara mot företag. Vi koncentrerar oss på större ftp-arkiv och servrar, inte fildelare. Det gör vi inte förrän den nya lagstiftningen träder i kraft, säger Magnus Mårtensson.
Resonerar annorlunda Enligt honom resonerar deras partner på ett annat sätt.
- Antipiratbyrån har gått ett par steg längre än vi. Det är det som gör det hela lite förvirrat just nu, säger Magnus Mårtensson.
Jonas Birgersson, vd på Labs2, anser att Ifpis nuvarande metoder inte är lagliga.
- Det är bara att titta i e-komlagen, kapitel sex, 17:e paragrafen. Där står att avlyssning är förbjuden. Tredje part får inte lyssna på vad en operatörs kunder håller på med. De har gjort en annan tolkning för att hitta Bahnhofs ftp-arkiv.
- Det här vill jag och Jens Nylander, på Jens of Sweden, att myndigheterna utreder, säger Jonas Birgersson.
Inget ansvar Han anser att han som operatör inte har något ansvar för att hålla reda på fildelare.
- Det finns inget reglerat kring operatörernas ansvar för trafikdata. Sker det en lagändring är vi självklart solidariska mot nya bestämmelser. Just nu är det oklart hur reglerna ska tolkas. Det är viktigt för våra användares skull att vi får det här utrett, säger Jonas Birgersson.
Polisens uppgift Vad gäller ansvarsfördelningen får han medhåll av Jan Sjöberg, pressansvarig på Telia.
- Det är polis och åklagare som har ansvaret. Det är inte vår uppgift att övervaka fildelare, säger han.
Jonas Birgersson och Jens Nylander vill också ha klarlagt om det är ett brott mot personuppgiftslagen när Antipiratbyrån skickar ut mejl till operatörerna där ip-adress, användarnamn och vilka filer som delats ut framgår.
Datainspektionen hade vid pressläggningen av den här tidningen ännu inte fattat något beslut om huruvida detta är en fråga som ligger under myndighetens ansvar.
CS prenumeranter kan även läsa Snabb utveckling av fildelningsprogrammen, Därför gjordes Bahnhofrazzian, Tydligare roll för leverantörer i den nya fildelningslagen samt Birgersson och Nylander JO-anmäler kronofogden.
Har ni koll på
alla licensvillkor för de program ert företag använder? I så fall grattis, för här finns pengar att tjäna! Hur man gör berättar vi i det här kompendiet om licenshantering.
Kostnadsfri beställning, ladda hem pdf!
I takt med att
användarna blir allt mobilare och att de får fler och fler sätt att koppla sig till företagets nätverk blir det också svårare att administrera it-miljön. Ett sätt att lösa problemen och öka användarnas produktivitet är att använda mobil Wan-optimering. Läs mer här om hur tre företag använt mobil WAN-optimering. Ladda hem pdf!
Att erbjuda självbetjäning är
ett effektivt sätt att skapa direkt ekonomisk nytta i företaget, genom ekonomiska besparingar i bemannad support - men även indirekt, genom att öka servicenivån till användarna. Ta del av detta whitepaper för 7 konkreta steg, från strategi via kommunikation och rutiner till mätbarhet. Ladda hem pdf!
ÅF-RESAN
När världsekonomin går på knäna står Computime stadigt. För den lilla systemintegratören i Billdal, två mil söder om Göteborg, var 2009 det bästa året någonsin.
SäkerhetIkväll släpps Microsofts uppdatering - och den tangerar ett rekord. "Det är en normal uppdatering, den är bara större än vanligt", säger teknikchefen.