Skräpposten han är ansvarig för ska enligt en stämning från AOL ha skickats ut i en sexmånadersperiod med start i september 2003. AOL hävdar att han skickat ut drygt en miljard spam till företagets kunder.

För ett par år sedan så bestämde sig dock Smith för att försöka tjäna pengar på någonting annat. I sin karriär som skräppostare inriktade han sig på att sälja sina tjänster till andra företag. För en del av pengarna som han tjänade på skräpposten byggde Smith upp en egen rörelse, nämligen att över nätet sälja mediciner. Medicinerna som såldes var ofta receptbelagda, men försäljningen godkändes inte av läkare.

- Man kan säga att vi sålde vad som helst till vem som helst, säger den anställde Anthony Darst på Spam Daily News.

Affärerna ska ha omsatt över 20 miljoner dollar. För pengarna han drog in har han bland annat köpt hus och ett stort antal exklusiva bilar. Det mesta tyder på att han inte använde skräppost för att sälja sina mediciner, utan istället bland annat annonserade i tidningar. Förutom i Dominikanska Republiken har Smith också bedrivit verksamhet i Kina och Malaysia.

Klicka här för att läsa mer på Silicon.com.

Läs mer om Christopher Smith på Spam Daily News.