Macversionen av webbläsaren Internet Explorer har inte uppdaterats på två år, och nu har tar Microsoft officiellt bort handen från programmet. Om en månad kommer IE inte längre att kunna laddas ner, och alla länkar ska plockas bort från Microsofts webbplats.
Internet Explorer är webbläsaren med störst marknadsandel globalt sett, och även på Mac har programmet varit enormt en gång i tiden – genom att erbjuda Explorer gratis lyckades Microsoft effektivt slå bort benen på då ledande Netscape Navigator/Communicator som kostade pengar. Netscape har som bekant ännu inte lyckats hämta sig, och sedan Apple släppte Safari har även Internet Explorers popularitet minskat.
Microsoft har inte uppdaterat webbläsaren sedan 2003, och meddelade även då att all utveckling lagts ner, och att programmet ska fasas ut till 2005. Nu är 2005 snart till ända, och i enlighet med sitt tidigare beslut meddelar nu Microsoft att man tänker lägga ner projektet helt. Efter årsskiftet kommer man varken att ge stöd eller support för Internet Explorer-användare, och själva programmet kommer bara att kunna laddas ner fram till slutet på januari 2006.
Därefter plockas det bort helt från Microsoft webbplats.
Har ni koll på alla licensvillkor för de program ert företag använder? I så fall grattis, för här finns pengar att tjäna! Hur man gör berättar vi i det här kompendiet om licenshantering.
Kostnadsfri beställning, ladda hem pdf!
I takt med att användarna blir allt mobilare och att de får fler och fler sätt att koppla sig till företagets nätverk blir det också svårare att administrera it-miljön. Ett sätt att lösa problemen och öka användarnas produktivitet är att använda mobil Wan-optimering. Läs mer här om hur tre företag använt mobil WAN-optimering. Ladda hem pdf!
Att erbjuda självbetjäning är ett effektivt sätt att skapa direkt ekonomisk nytta i företaget, genom ekonomiska besparingar i bemannad support - men även indirekt, genom att öka servicenivån till användarna. Ta del av detta whitepaper för 7 konkreta steg, från strategi via kommunikation och rutiner till mätbarhet. Ladda hem pdf!
IT-KONSULTERFlera svenska konsultbolag blickar mot Finland. Tietos vd Hannu Syrjälä räds inte konkurrens på hemmaplan. "Vi är inte oroade, alla är välkomna", säger han.
Det gick inte helt utan gnissel, sjösättandet av Nasdaq OMX:s nya handelssystem i måndags. Men it-chefen Carl-Magnus Hallberg är ändå nöjd. Och lättad.
Dagens fråga
Var hamnar ditt IT-fokus under 2010?
@J_Blom @_TechTalk ställde en fråga. Så svarade jag: Magkänsla är bra att ha, men kanske inget man fattar avgörande beslut på.
@ThomasJakobsson @_TechTalk ställde en fråga. Så svarade jag: Tweeta ditt svar här...
@TimmerMicke @_TechTalk köp macar till hela gänget. Det gjorde vi. Och sparade hur mycket tid som helst i minskat strul. Och nej, jag säljer inte mac.