När 3g-nätet kom tidigt 2003 och mobiloperatören 3 började marknadsföra sig gjorde de mycket väsen av att kunderna kunde upprätta videosamtal med varandra. Tjänsten skulle förändra sättet vi kommunicerar med varandra.
Idag, fyra år senare, är det bara 20 procent av 3:s kunder som använder sig av tjänsten regelbundet, och hela 80 procent har bara gjort det någon enstaka gång.
Vad hade ni för förväntningar på användadet av mobila videosamtal?
– Vi trodde det skulle revolutionera mobilanvändadet, säger Pandelis Eliopoulos, produktchef på 3. Men med ny teknik går det inte över en natt. Men det blev en direkt succé bland döva och hörselskadade som för första gången kunde kommunicera mobilt på sitt modersmål.
Tele2 lanserade sina 3g-abonnemang i april 2004. Det är först under det senaste halvåret som de sett att antalet mobila videosamtal ökat markant.
Vad tror du är orsaken till att användandet fortfarande är ganska lågt?
– Det handlar om att mobiltelefoner med avancerad teknik först nu blir allt billigare, och att vi erbjuder fasta priser, säger Kristna Embring Klang, presschef på Tele2.
Konkurrenten Telia är lite mer lågmälda vad det gäller hur betydelsefull tjänsten videosamtal är och kommer att bli.
– Videosamtalen har ökat i omfattning, men det är egentligen andra tjänster som vi sätter i första rummet, säger Bengt Olsson, informationschef för Telias mobila tjänster. Det har funnits många barnsjukdomar. Mobila videosamtal är så pass nytt och det innebär att människor måste ändra ett beteende. Men nu ser ni att vi börjar nå upp till de förväntningar vi hade.
En liknande inställning finns hos konkurrenten Telenor.
– Användandet har ökat stablit, säger Elisabeth Petersson, informationschef för mobila tjänster. Just nu lägger vi energi på användarvänlighet. Men det finns alltid förväntningar när man börjar. Likväl tycker jag att vi börjar närma oss dem nu.


















18 MARS





















Dyrt - ( BehnamS ) 2007-02-02 15:14
Varför - ( kattjävel ) 2007-02-02 15:39
Kunde jag sagt för 4 år sedan - ( mattias svensson ) 2007-02-02 15:41
batteri - ( KK Ma ) 2007-02-02 15:43
Varför - ( clark_cable - Jag vill ha tillbaka EDIT funktionen NU! ) 2007-02-02 15:51
Anväder inte video ens över skype.. - ( WizKid ) 2007-02-02 15:53
Kunde jag sagt för 4 år sedan - ( jpb ) 2007-02-02 17:57
Prisskillnad - ( Anakin-S ) 2007-02-02 18:20
Hur tänkte dom? - ( henriko ) 2007-02-02 20:19
Prisskillnad - ( Uleman ) 2007-02-02 21:57