
– Flera av våra danska kunder efterfrågade våra tjänster på den svenska marknaden eftersom de hade svårt att hitta en partner för just Facebook. Framför allt när det kommer till vår metod för att initiera och driva närvaro på Facebook. Vi ser det också som lite av en testmarknad inför expansion i flera europeiska länder.
På vilket sätt skiljer sig ert verktyg från konkurrenterna?
– Vi har på förhand kalkylerat ett förväntat resultat i alla de variabler som vi mäter. Det gör att vi omedelbart vet om och varför vi över- eller underpresterar inom något område, till exempel kan vi se om engagemanget på en sida är för lågt jämfört med vad vi förväntat oss, eller om annonserna blir för dyra i förhållande till vår ursprungliga kalkyl. Vi anser att datan i sig är helt värdelös om man inte vet hur man ska värdera den. Alla kan få ut data från Facebook som säger till exempel hur många ”likes” ett inlägg eller en sida fått. Men hur ska man använda den informationen, vad är en ”bra” siffra och hur vet man om man sitter på rätt typ av fans? Allt detta mäter vi.
Vilka saker tycker ni är viktigast att mäta och analysera i sociala mediekommunikation?
– Det beror förstås på vad du vill uppnå med ditt initiativ. Det finns inga universella mått på framgång inom sociala medier, det är en vanlig missuppfattning. Många strävar till exempel efter visst antal fans och räknar det som en enskild framgångsfaktor. Vi ser till helheten och koncentrerar oss på vad du vill uppnå, vad ditt syfte är med att finnas på Facebook. Då upptäcker man ofta att en stor fanbase knappast är tillräckligt. Man vill också att fansen ska engagera sig i ditt varumärke och det är lättare sagt än gjort. Man kan säkert skaffa 10 000 fans till en grillkiosk genom att arrangera en tävling om en Ipad eller en lyxsemester till Västindien, men är det verkligen grillkiosken de gillar då?
Hur ser du på analys av sociala medieaktiviteter som område, hur långt har branschen kommit?
– Det verkar finnas en överambition när det kommer till att analysera sociala medier eftersom datan är så lättillgänglig, men det finns inget självuppfyllande i att mäta för mätandes skull.
Kan man mäta det som betyder något i dag?
– Ja, det kan man. Men det hjälper inte hur mycket data du får fram och hur stora analyser du gör av det du får fram. En satsning i sociala medier blir som mest effektiv om man betraktar den som en del i de övergripande målen och syftena med sina marknadsinsatser. Det är inte alltid som vi skapar nya kampanjer eller program för en sida eller ett varumärke, det vi gör är att översätta ett varumärke eller en kampanj till Facebook.
Hur kommer området att utvecklas framöver?
– Jag tror att hypen kring sociala medier kommer att lägga sig. Inte för att sociala medier är en fluga eller för att Facebook kommer att läggas ner utan för att det kommer bli en integrerad del i den digitala marknadsföringen. Det handlar i slutändan bara om en ny infrastruktur och en ny plattform. Sociala medier kommer högst troligen inte att ersätta någon annan plattform, utan komplettera de gamla. Jag tror också att man kommer att se en ökad professionalisering i användandet av sociala medier i marknadsföringssyfte. Att hypen som vi nu upplever, att allt ifrån grillkiosker till advokatbyråer känner pressen på att närvara i sociala medier, kommer att lägga sig och ersättas av en mer sansad och mer professionell syn där man värderar Facebook och övriga sociala medier som en av flera medieplattformar.
Läs mer:
Får man tagga på Facebook utan att fråga?
Guide: Kommunicera rätt med Instagram



































