- Mitt mål är att döda tv. Folk älskar att titta på tv, men vill ha den tillgänglig på webben, sade Bram Cohen till sajten Techcrunch under evenemanget SF Music Tech i San Francisco.

Övergången till onlinestreaming har kört fast på grund av höga kostnader för installation, bandbredd och servrar. Men tjänsten Bittorrent Live undviker de kostnaderna genom att tittarna streamar innehållet till varandra istället för att dra video från en central källa.

Det tog Bram Cohen 3 år på att bygga Bittorrent Live.
- Det är ett svårt tekniskt problem, och jag har räknat ut det. Nu kan protokollet lasta 99 procent av dataöverföringen till användarna och få bara en 5-sekunders fördröjning även med miljontals tittare.

Programmet ska vara gratis, laddas ned en gång och körs sedan automatiskt i webbläsaren. Cohen säger att han redan har blivit kontaktad av tv-bolag som vill använda Bittorrent Live för sina program på nätet.

Här kan du läsa mer om Bittorrent Live.