05-17 03:00 Så ska Google följa dig inomhus
Wlan är nyckeln när Google ska hitta dig inomhus. Men tekniken är långt ifrån perfekt.
05-16 11:05 "Tekniken räddade oss från lantbruket"
Googles vd Larry Page gjorde ett oannonserat framträdande på utvecklarkonferensen i San Francisco.
05-16 11:04 Eurovison på Googles servrar
Google fortsätter att satsa på sin molntjänst Compute Engine. I samband med utvecklarkonferensen Google I/O öppnar tjänsten för alla. Bland användarna finns Eurovision Song Contest.
Google Compute Engine i en helt öppen förhandsversion, en ny databas och stöd för ett nytt språk i Google App Engine. Det är några av de senaste molnnyheterna från Google.
Google Hangouts kommer till mobilen.
05-16 06:00 Så ska Google konkurrera med Facetime
Google har släppt en fristående Hangouts-app för både Android och IOS, som konkurrerar med både Skype och Facetime.
Google Maps uppdateras.
05-15 22:53 Webben i fokus på Google I/O
Allt på alla skärmar är slagordet när Google peppar utvecklare på sin konferens Google I/O i San Francisco. I fokus ligger satsning på avancerade api:er och tjänster som fungerar på webb, mobil och surfplatta.
05-15 20:06 Galaxy S4 får senaste Android-versionen
Goda nyheter till dig som är sugen på prestandamonstret Samsung Galaxy S4 men inte gillar Touchwiz. Google kommer att börja sälja Galaxy S4 i USA:s Play-butik.
05-15 19:47 Nu ska Google konkurrera med Game Center
Sökjätten lanserar ny speltjänst för Android, IOS och webben.
Googles musiktjänst Play Music All Access.
05-15 19:18 Här är Googles Spotify-utmanare
Under Google I/O pratade företaget om sin satsning att sträcka ut sig på flera områden. Företaget avslöjade då sin musiktjänst som man hoppas ska bräcka konkurrenterna.
05-15 17:50 Livebevakning från Google I/O
Läs Computer Swedens rapportering från keynote-talet på Googles utvecklarkonferens.