Stäng

Kontakta IDG

Redaktionen
Mats Brandon
Redaktionell projektledare

Telefon: 08-453 61 49 Epost: mats.brandon@idg.se

Marcus Jerräng
Nyhetschef & Ansvarig utgivare

Jag leder det redaktionella arbetet på IDG.se och ansvarar för att vi producerar den bästa, mest överraskande och mest underhållande journalistiken för alla it-intresserade i Sverige. 

Telefon: 08-453 64 02 Epost: marcus.jerrang@idg.se

Erik Hofslagare
Featurechef

Jag leder det dagliga redaktionella arbetet, samordningen av nyhetsarbetet och publiceringen. Jag är även redaktör för papperstidningen. Twitter: @hofslagare

Telefon: 08-453 62 01 Epost: erik.hofslagare@idg.se

Karin Enblom
Webbredaktör

Jag uppdaterar IDG.se med de senaste nyheterna. Vrider och vänder på text och bild för att höja besökarupplevelsen. 

Telefon: 08-453 62 64 Epost: karin.enblom@idg.se

Mats Stålbröst
Webbredaktör

Jag är redaktör på Internetworld. Skriver egna och publicerar andras artiklar om digitala affärer, e-handel, entreprenörer och allt annat spännande som händer på nätet. 

Telefon: +46 (0)8 - 453 62 29 Epost: mats.stalbrost@idg.se

Sophia Nilsson
Reporter

Som reporter ser jag till att det alltid finns nya och intressanta nyheter på IDG.se. Tipsa gärna om nyheter!

Telefon: 0729-775700 Epost: sophia.nilsson@idg.se

Simon Campanello
Reporter

Telefon: 08 - 453 60 25 Epost: simon.campanello@idg.se

Joakim Arstad Djurberg
Reporter

Jag är reporter och redaktör på it24.se och medverkar med material till Computer Sweden. Jag bevakar branschen med betoning på människorna, affärerna och marknaden.

Telefon: 08-453 62 57 Epost: joakim.djurberg@idg.se

Lars Danielsson
Reporter

Jag bevakar områden som utveckling och it-lösningar för företag. Jag håller även i vårt nyhetsbrev om systemutveckling och ansvarar för Computer Swedens HIT-lista tillsammans med Mattias.

Telefon: 08-4536387 Epost: lars.danielsson@idg.se

Karin Lindström
Reporter

Jag skriver oftast om it ur användarperspektivet - från kundens håll. Dessutom håller jag ett öga på e-förvaltning, it i skolan, it i vården, e-handel, trender och mycket annat. Twitter: KarinJLindstrom

Telefon: 08-4536324 Epost: karin.lindstrom@idg.se

Mattias Malmqvist
Reporter

Jag är ansvarig för analys och för Computer Swedens HIT-lista, tillsammans med Lars. Annars levererar jag nyheter och reportage som kretsar kring bransch, ekonomi och entreprenörskap.

Telefon: 08-453 62 78 Epost: mattias.malmqvist@idg.se

Katarina Strömberg
Chefredaktör Internetworld

Jag är chefredaktör på Internetworld och bevakar digital marknadsföring, e-handel, startupvärlden och webbsverige.

Telefon: 08-4536072 Epost: katarina.stromberg@idg.se

Alexandra Heymowska
Chefredaktör, CIO Sweden

Telefon: 08-453 64 15 Epost: alexandra.heymowska@idg.se

Johan Wikberg
Webbredaktör

Telefon: 08-453 63 23 Epost: johan.wikberg@idg.se

IDG Enterprise
Anna Nilsson
Eventchef

Telefon: 08-453 61 11 Epost: anna.nilsson@idg.se

Catarina Källström
Marknadschef

Telefon: 08-453 61 68 Epost: catarina.kallstrom@idg.se

Joakim Allwin
Publishing director

Telefon: 08-453 61 61 Epost: joakim.allwin@idg.se

Sajter om it & teknik

  • CIO SwedenIt-strategi, affärsnytta och kundrelationer.
  • Computer SwedenDagliga nyheter om it, telekom och affärer.
  • IDG.seDe viktigaste nyheterna från IDGs nyhetssajter.
  • InternetworldAllt om affärer på internet.
  • M3Sveriges prylsajt
  • MacWorldAllt om Mac, OS X, Iphone och Ipad.
  • PC för AllaSveriges största och mest lästa datortidning.
  • TechWorldFör it-avdelningar, it-chefer och it-proffs.
  • IT.Branschen Sveriges enda branschtidning för IT-återförsäljare.

Andra områden

  • Anbud24För anbudsansvariga och bid managers.
  • CFO World Nätverket för Sveriges ekonomiproffs.
  • Studio För dig som producerar ljud och musik.
  • Upphandling24 Oberoende nyhetssajt om offentlig upphandling.

Tjänster

Stäng