Stäng

Kontakta IDG

Redaktionen
Marcus Jerräng
Chefredaktör och ansvarig utgivare

Jag leder det redaktionella arbetet på IDG.se och ansvarar för att vi producerar den bästa, mest överraskande och mest underhållande journalistiken för alla it-intresserade i Sverige. 

Telefon: 08-453 64 02 Epost: marcus.jerrang@idg.se

Erik Hofslagare
Redaktionschef

Telefon: 08-453 62 01 Epost: erik.hofslagare@idg.se

Lars Danielsson
Reporter

Jag bevakar områden som utveckling och it-lösningar för företag. Jag håller även i vårt nyhetsbrev om systemutveckling och ansvarar för Computer Swedens HIT-lista tillsammans med Mattias.

Telefon: 08-453 63 87 Epost: lars.danielsson@idg.se

Joakim Arstad Djurberg
Reporter

Jag är reporter och redaktör på it24.se och medverkar med material till Computer Sweden. Jag bevakar branschen med betoning på människorna, affärerna och marknaden.

Telefon: 08-453 62 57 Epost: joakim.djurberg@idg.se

Adam Koskelainen
Reporter

Telefon: 070-146 04 80 Epost: adam.koskelainen@idg.se

Karin Lindström
Reporter

Jag skriver oftast om it ur användarperspektivet - från kundens håll. Dessutom håller jag ett öga på e-förvaltning, it i skolan, it i vården, e-handel, trender och mycket annat. Twitter: KarinJLindstrom

Telefon: 08-453 63 24 Epost: karin.lindstrom@idg.se

Mattias Malmqvist
Reporter

Jag är ansvarig för analys och för Computer Swedens HIT-lista, tillsammans med Lars. Annars levererar jag nyheter och reportage som kretsar kring bransch, ekonomi och entreprenörskap.

Telefon: 08-453 62 78 Epost: mattias.malmqvist@idg.se

Sophia Nilsson
Reporter

Som reporter ser jag till att det alltid finns nya och intressanta nyheter på IDG.se. Tipsa gärna om nyheter!

Telefon: 072-977 57 00 Epost: sophia.nilsson@idg.se

Karin Enblom
Webbredaktör

Jag uppdaterar IDG.se med de senaste nyheterna. Vrider och vänder på text och bild för att höja besökarupplevelsen. 

Telefon: 08-453 62 64 Epost: karin.enblom@idg.se

Mats Stålbröst
Webbredaktör

Jag är redaktör på Internetworld. Skriver egna och publicerar andras artiklar om digitala affärer, e-handel, entreprenörer och allt annat spännande som händer på nätet. 

Telefon: 08-453 62 29 Epost: mats.stalbrost@idg.se

Johan Wikberg
Webbredaktör

Telefon: 08-453 63 23 Epost: johan.wikberg@idg.se

Mats Brandon
Redaktionell projektledare

Telefon: 08-453 61 49 Epost: mats.brandon@idg.se

IDG Enterprise
Anna Nilsson
Eventchef

Telefon: 08-453 61 11 Epost: anna.nilsson@idg.se

Catarina Källström
Marknadschef

Telefon: 08-453 61 68 Epost: catarina.kallstrom@idg.se

Joakim Allwin
Publishing director

Telefon: 08-453 61 61 Epost: joakim.allwin@idg.se

Besöksadress: Magnus Ladulåsgatan 65 106 78 Stockholm Tel: 08-453 60 00

Sajter om it & teknik

  • CIO SwedenIt-strategi, affärsnytta och kundrelationer.
  • Computer SwedenDagliga nyheter om it, telekom och affärer.
  • IDG.seDe viktigaste nyheterna från IDGs nyhetssajter.
  • M3Sveriges prylsajt.
  • MacWorldAllt om Mac, OS X, Iphone och Ipad.
  • PC för AllaSveriges största och mest lästa datortidning.
  • SmartworldDin guide till det smarta hemmet.
  • TechWorldFör it-avdelningar, it-chefer och it-proffs.
  • Topp100Sveriges bästa sajter och nättjänster.

Andra områden

  • Anbud24För anbudsansvariga och bid managers.
  • Studio För dig som producerar ljud och musik.
  • Upphandling24 Oberoende nyhetssajt om offentlig upphandling.

Tjänster

Stäng